Co si představíte, když se řekne Karibik? Dovolená snů. Krásné bílé písčité pláže s kokosovými palmami, teplé počasí, azurové moře a slunce nad hlavou. Pokud nevíte, kam vycestovat, vydejte se právě sem. Karibské ostrovy nabízejí i výlety za kulturními památkami, kulinářské speciality či dobrodružné výpravy do panenské přírody jako je například oblíbené výletní místo Piegon Cay na fotografii.

Karibikem je nazývána oblast v jižní části Severní Ameriky. Patří sem ostrovy v Karibském moři, dále Bahamy a pobřeží Jižní a Střední Ameriky, které omývá Karibské moře. Celkově má oblast přes 44 miliónů obyvatel. Ročně se sem vydá na 25 miliónů turistů, někteří zde dokonce naleznou svůj nový domov.

Jelikož leží Karibik v tropickém podnebném pásu, počasí je tu po celý rok příjemné. Období dešťů se střídá s obdobím sucha. Deště jsou sice vydatné, ale krátké a po horkém dni přinášejí milé osvěžení. I tak zde stále panují letní teploty a moře je většinou teplé jako káva. V této oblasti však hrozí nebezpečí hurikánů, jejich sezóna je od června do konce října.

Oficiálně objevil Karibik, stejně tak jako Ameriku, Kryštof Kolumbus při svých zámořských výpravách na konci 15. století. Většinu ostrovů si tak přivlastnilo Španělsko a snažilo se zotročit původní obyvatelstvo. Důležitým zlomem byl také konec 19. století, kdy vypukla Španělsko-americká válka, kterou USA vyhrály, a byla podepsána Pařížská mírová smlouva znamenající předání většiny španělských držav Americe.

Původní obyvatelstvo přišlo na karibské ostrovy z pevninské Jižní Ameriky a v době španělské kolonizace byla domorodá populace téměř zničena nemocemi a válkami. Evropané zde založili prosperující plantáže na tabák a bavlnu, proto sem bylo přivezeno více než 5 miliónů západoafrických otroků. Většina obyvatel Karibiku je potomstvem právě těchto otroků. Díky kolonizaci evropských mocností zde však žije nespočetné množství etnik a národů. Kultura a tradice je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Většina obyvatel mluví anglicky, protože zde měla mnoho držav i Velká Británie.

Nejen pláže a moře přitahují turisty do Karibiku. Jsou zde leckdy výhodné investiční podmínky a nabídky práce. Když k tomu přidáte pestrobarevnost, která je tak typická pro oblečení a domy svých obyvatel, ale i pro zdejší flóru a faunu, není nad čím přemýšlet.