Jedním z největších lákadel ostrova Roatan je zdejší gastronomie. Můžete si pochutnat na mnoha specialitách, nabídka je neskutečně pestrá. Je jedno, jestli zvolíte pouliční stánek nebo vyhlášenou restauraci. Gurmánský zážitek na Vás čeká téměř za každým rohem. Na ostrově funguje velké množství stravovacích míst, která nabízejí celosvětově známá jídla. Doporučujeme však zvolit ty, které mají v jídelníčku místní speciality, budete příjemně překvapeni. Nebojte se zde zkoušet nové věci, i když se Vám budou zdát levné.

Obecně řečeno, kuchyně na Roatanu je založena na rýži, banánech, fazolích, kokosech a tropickém ovoci. Základem zdejších pokrmů bohatých i chudých lidí je kaše z červených fazolí a rýže. K ní se podávají tzv. zeleninové banány, které se osmaží jako příloha. Nejsou sladké a chuťově připomínají brambory. Mezi místní tradiční jídla patří také kuře v kokosové omáčce.  Pokud chcete ochutnat klasické místní jídlo, zkuste baleády. Jsou to placky potřené fazolovou pastou, které si můžete dle libosti naplnit kuřecím masem, rybami, zeleninou, avokádem atd. Garifunská kultura tu má také svůj typický pokrm. Takzvaná sopa marinera je polévka z kokosového mléka a mořských plodů.

V mnoha pokrmech naleznete také prvky španělské kuchyně. Často se tu setkáte s různými způsoby přípravy burrita a quesadilly. Nabídka restaurací se neobejde bez ryb a plodů moře. Většinou se jedná o krevety, langusty a rybu nazývanou red snapper, která je výtečná na grilu. Grilování je na ostrově oblíbené, stačí si zajít do přístavu koupit čerstvé ryby a o jídlo je postaráno. Na Roatanu je také mnoho malých továren, které se zabývají výrobou výtečné čokolády.

Pokud půjdete kolem pouličního stánku s čerstvými kusy ovoce jako mango, kokosy, avokádo, ananasy, určitě neodoláte úžasné vůni. Lokální potraviny vychází levněji a alespoň se přiblížíte karibské gastronomii. Používá se zde ve velké míře koření, kterým kuchaři opravdu nešetří. Na své si tu přijdou opravdu všichni, od vyznavačů amerických smažených jídel po japonské speciality a čínské nudle. Nestane se, že byste tu měli hlad. Restaurace a pouliční stánky s jídlem jsou na každém rohu.