Na ostrově Roatan lze najít ideální podmínky pro ty, jež nemají rádi masový turistický ruch a velké hotelové komplexy. Jelikož byl tento ostrov objeven pro cestování téměř jako jeden z posledních v Karibském moři, naleznete tu čistou panenskou přírodu, krásné pláže a klid. V posledních letech zájem o toto místo stoupá, především ze strany cestovních kanceláří a realitních společností. Stavějí se zde turistické resorty, ale i domy pro případné nové obyvatele Roatanu. Neváhejte tedy a tento ráj navštivte. Je na Vás, jestli na kratší dovolenou nebo na celý život. Určitě si tento ostrov zamilujete, zdejší atmosféra je okouzlující!

Díky krásnému počasí, přírodě a teplému moři se o ostrov mimo amerických klientů začali zajímat i evropští turisté. Turistická sezóna začíná na začátku roku, kdy sem hodně lidí cestuje za teplem a končí cca koncem října, kdy nastává období dešťů. Deště jsou krátké, ale vydatné. Po chvilce je zase krásné počasí. Doporučujeme ostrov navštívit zhruba od února do června, kdy je počasí nejpřívětivější. Další měsíce vhodné na dovolenou jsou září a říjen.

Pokud máte rádi společnost a toužíte po rušném nočním životě, barech a plných plážích, zvolte spíše západní část ostrova. Nejoblíbenějšími středisky jsou zde West Bay a West End. Naopak, máte-li rádi klid a samotu, jeďte na východ. Sem patří například středisko Oak Ridge. Jako hlavní důvod tohoto rozdělení je, že na západě je letiště a přístav, kde kotví lodě a tudíž je tam i více lidí. Určitě se neztratíte, ostrovem vede jedna hlavní asfaltová cesta.

Díky mezinárodnímu letišti na Roatanu se sem pohodlně dostanete letadlem. Z evropského letiště se většinou letí do USA (většinou Houston, Atlanta nebo Miami) a pak už přímo na ostrov. Spojení s pevninou je pochopitelně zajištěno také lodní dopravou.

Ostrov nabízí opravdu velké množství zábavy, nudit se zde nebudete. Můžete se potápět u korálových útesů, rybařit, koupat se v azurovém moři, nakupovat v obchodech různého zaměření, hrát golf, jít na výlet do džungle, navštívit arboretum nebo zoo s exotickými zvířaty, vařit s domorodci, a dokonce se zde nachází i česká vesnice, kde si můžete pohovořit se svými krajany.